Lavalampje maken in het Van Gogh Village Museum: spelen met licht, kleur en beweging

In het Van Gogh Village Museum in Nuenen kunnen gezinnen tijdens de zomervakantie deelnemen aan een bijzondere en speelse workshop: Lavalampje maken. Deze activiteit combineert een eenvoudig wetenschappelijk experiment met creativiteit en verwondering. Kinderen ontdekken hoe vloeistoffen, kleur en licht samen een betoverend effect kunnen creëren.

De workshop sluit aan bij de nieuwsgierige en onderzoekende geest van Vincent van Gogh, die tijdens zijn leven gefascineerd was door kleur en licht. In deze activiteit staat het experimenteren met visuele effecten centraal, waardoor kinderen spelenderwijs kennismaken met een stukje natuurkunde.

Zelf een mini-lavalamp maken

Tijdens de workshop gaan kinderen zelf aan de slag met het maken van een tijdelijke lavalamp. Door verschillende vloeistoffen en kleurstoffen te combineren ontstaat een bijzonder effect waarbij gekleurde bubbels langzaam bewegen en veranderen.

Met behulp van een zaklamp kunnen deelnemers extra effecten creëren, waardoor de kleuren nog sterker tot leven komen. Het resultaat is een fascinerend schouwspel dat telkens verandert en nooit precies hetzelfde is.

De activiteit is eenvoudig opgebouwd en geschikt voor jonge deelnemers. Door zelf te experimenteren ontdekken kinderen hoe bepaalde stoffen reageren en hoe licht invloed kan hebben op wat zij zien.

Een speelse kennismaking met wetenschap

Hoewel de workshop vooral leuk en creatief is, leren kinderen tegelijkertijd iets over natuurkundige verschijnselen. Ze zien hoe vloeistoffen zich gedragen en hoe licht en kleur elkaar kunnen versterken.

Door zelf te doen en te ontdekken, ontstaat een laagdrempelige kennismaking met wetenschap. De nadruk ligt niet op theorie, maar op ervaren, proberen en verwonderen.

De activiteit is daardoor geschikt voor gezinnen die op een toegankelijke manier kennis willen maken met techniek en natuurkunde.

Buiten spelen met licht en kleur

Bij mooi weer vindt de workshop plaats in de gezellige museumtuin. Daar kunnen kinderen in een ontspannen sfeer experimenteren met hun lavalamp en spelen met licht in de buitenlucht.

De combinatie van frisse lucht, creatieve activiteit en wetenschappelijk experiment maakt dit tot een gevarieerd en leuk gezinsuitje.

Vrije inloop tijdens de middag

De workshop werkt met vrije inloop. Gezinnen kunnen tussen 12.30 en 16.30 uur binnenlopen en deelnemen wanneer er plek is. Vooraf aanmelden is niet nodig.

Omdat de activiteit populair kan zijn, kan het voorkomen dat bezoekers even moeten wachten. Tijdens deze wachttijd kunnen kinderen zich vermaken met andere activiteiten in het museum, zoals een tekening maken of een puzzel oplossen.

Praktische informatie

  • Activiteit: Lavalampje maken
  • Locatie: Van Gogh Village Museum
  • Adres: Berg 29, 5671 CA Nuenen
  • Datum: dinsdag 18 augustus 2026
  • Tijd: vrije inloop tussen 12.30 en 16.30 uur
  • Aanmelden: niet nodig
  • Begeleiding: kinderen nemen deel onder begeleiding van een volwassene
  • Geschikt voor: gezinnen met kinderen
  • Thema: licht, kleur, vloeistoffen en experimenteren
  • Bij mooi weer: activiteit in de museumtuin
  • Tijdens eventuele wachttijd kunnen bezoekers:
    • het museum bezoeken;
    • een tekening maken;
    • een puzzel oplossen.

Waarom deze workshop bezoeken?

De workshop Lavalampje maken biedt kinderen een speelse manier om te experimenteren met kleur, licht en beweging. Door zelf een mini-lavalamp te maken, ontdekken zij hoe eenvoudige materialen kunnen zorgen voor een verrassend en bijna magisch effect.

Voor gezinnen is dit een laagdrempelige en creatieve activiteit die goed aansluit bij een museumbezoek. Dankzij de vrije inloop, de interactieve opzet en de combinatie van kunst en wetenschap is het een leuk en leerzaam uitje tijdens de zomervakantie.

Bezoek de site
Bronvermelding: Van Gogh Village Nuenen